Kurzarbeit: Zachrání vaše pracovní místo?

Kurzarbeit

Původ kurzarbeitu

Zkrácená pracovní doba, neboli kurzarbeit, je vlastně německý vynález z počátku minulého století. Tehdy se německá ekonomika potýkala s krizí a bylo potřeba najít způsob, jak udržet lidi v práci. Princip kurzarbeitu je vlastně docela jednoduchý - firmy nemusí propouštět své zaměstnance, ale pouze jim zkrátí pracovní dobu. Zaměstnanci tak nepřijdou o práci úplně a část jejich výpadku příjmu jim dorovná stát. Tento chytrý systém se v Německu skvěle osvědčil a postupně ho začaly používat i další země. U nás jsme ho poprvé vyzkoušeli v roce 2009, když udeřila světová finanční krize. Znovu se pak osvědčil během covidové pandemie, kdy pomohl mnoha firmám přežít těžké časy a lidem udržet si práci.

Fungování kurzarbeitu v praxi

Když se firma dostane do potíží, může díky kurzarbeitu udržet svoje lidi, i když má míň zakázek. Zaměstnanci chodí do práce na kratší úvazek a stát jim doplatí část výplaty, o kterou přišli. Pro firmu je to výhodné - ušetří na platech a nemusí se vzdát zkušených pracovníků. Ti zase mají jistotu, že o místo nepřijdou, i když si domů přinesou o něco míň peněz. Kolik přesně stát přispěje, záleží na tom, jak moc se zkrátila pracovní doba a jestli má člověk děti. Tento systém se skvěle osvědčil třeba v Německu, kde díky němu firmy nemusely masově propouštět ani v době největší krize.

Srovnání Kurzarbeit s běžnou nezaměstnaností
Vlastnost Kurzarbeit Nezaměstnanost
Udržování pracovního poměru Ano Ne
Výplata dávek Ano, část mzdy od státu Ano, podpora v nezaměstnanosti
Výše dávek (přibližně) 60-70% čisté mzdy 50-55% hrubé mzdy (první 3 měsíce)
Délka podpory Až 12 měsíců (v závislosti na situaci) Až 12 měsíců (v závislosti na odpracované době)

Výhody kurzarbeitu pro zaměstnance

Kurzarbeit neboli systém zkrácených úvazků je pro zaměstnance opravdu skvělé řešení. V době, kdy se firmě zrovna moc nedaří, si můžete být jistí, že o práci nepřijdete. Nemusíte se stresovat kvůli hypotéce nebo dalším výdajům - máte aspoň základní příjem zajištěný. Navíc získáte spoustu volného času navíc. Můžete se třeba přihlásit na nějaký kurz, naučit se nové věci nebo být více s rodinou. Je to vlastně docela fajn způsob, jak lépe vyvážit práci a osobní život. Když přijde krize, kurzarbeit pomůže jak zaměstnancům, tak firmám - ty si díky němu mohou udržet své šikovné lidi, do kterých už investovaly čas i peníze.

Výhody kurzarbeitu pro firmy

Zkrácená pracovní doba, známá jako kurzarbeit, je pro firmy v krizi skutečnou záchranou. Díky tomuto osvědčenému systému mohou podniky podržet své nejcennější pracovníky i v době, kdy se jim nedaří nebo když přijde období útlumu. Nemusí tak propouštět zkušené lidi, které by později těžko nahrazovaly. Ušetří tím spoustu peněz za nábor a zaškolování nových sil, navíc si zachovají důležité znalosti a postupy, které by jinak ztratily. Stát navíc přispívá na mzdy zaměstnanců, kteří pracují méně hodin, což výrazně ulehčí firemnímu rozpočtu. Podniky tak získají potřebný čas i prostředky na překonání složitého období a mohou si udržet své místo na trhu.

Nevýhody kurzarbeitu

I když je zkrácená pracovní doba v době krize lepší než výpovědi, není to úplně bez problémů. Zaměstnanci sice dostanou příspěvek od státu, ale stejně to znamená méně peněz na výplatě. Hlavně pro lidi s nižšími příjmy to může být docela těžké. Když navíc takový režim trvá delší dobu, lidé často ztrácejí chuť do práce a jejich výkon klesá. Nikdo totiž neví, jak dlouho to bude trvat a jestli o práci nakonec stejně nepřijde. Člověk chodí do práce míň často, ztrácí kontakt s kolegy a postupně i pracovní návyky. Pro firmy to taky není jednoduché - musí vyřizovat papíry kvůli státní podpoře a předělávat pracovní smlouvy. Ale i tak je zkrácená pracovní doba dobrý způsob, jak udržet lidi v práci a překonat těžké časy.

Kurzarbeit je jako plovoucí ostrůvek v rozbouřeném moři. Poskytne dočasné útočiště, ale pro skutečný klid potřebujeme pevnou zemi pod nohama.

Zdeněk Dvořák

Kurzarbeit v Německu

Kurzarbeit je zajímavý způsob, jak firmy můžou přečkat složité ekonomické období, aniž by musely propouštět své lidi. V podstatě jde o to, že zaměstnanci chodí do práce na kratší dobu a berou menší výplatu, ale tu jim pak částečně dorovnává stát přes pracovní úřad. Tento systém se v Německu skvěle osvědčil a pomáhá tam firmám už roky překonávat různé krize. Je to vlastně win-win situace - firmy nemusí zavírat nebo propouštět a lidi si udrží práci, i když dočasně s menším příjmem. Díky tomu se daří udržet ekonomiku v chodu i v horších časech. Pro zaměstnance je to určitě lepší varianta než výpověď, protože mají jistotu, že o práci nepřijdou, a pořád dostávají slušný příjem. Je to prostě chytrý a flexibilní systém, který pomáhá jak firmám, tak jejich zaměstnancům přežít náročná období.

Kurzarbeit v Česku

V Česku zatím nemáme nic podobného jako je německý kurzarbeit, který už léta dobře funguje u našich sousedů. Když se firma dostane do problémů, může díky kurzarbeitu zkrátit pracovní dobu a snížit mzdy, přičemž stát zaměstnancům doplatí část ušlého výdělku. Je to vlastně záchranná síť, která pomáhá firmám přežít těžké časy a udržet si své lidi. U nás sice máme program Antivirus, který taky přispívá firmám na mzdy v krizi, ale zdaleka není tak štědrý jako německý model a má přísnější pravidla. Není divu, že se u nás stále častěji mluví o zavedení kurzarbeitu - firmy i zaměstnanci by získali větší jistotu v nejistých dobách.

Budoucnost kurzarbeitu

Zkrácená pracovní doba, známá jako kurzarbeit, se v posledních letech dostala do popředí zájmu i u nás v Česku. Tento německý model se osvědčil v mnoha zemích jako účinný nástroj pro zvládání ekonomických výkyvů a ochranu pracovních míst. To, jak se bude kurzarbeit dál vyvíjet, záleží na řadě okolností - od stavu ekonomiky přes změny zákonů až po situaci na pracovním trhu. Někteří odborníci si myslí, že by se kurzarbeit mohl natrvalo začlenit do našeho pracovního práva, a to i v době, kdy se ekonomice daří. Poukazují na to, že pružnější uspořádání práce, které kurzarbeit nabízí, pomáhá firmám lépe reagovat na změny trhu a vyhnout se hromadnému propouštění. Existují ale i hlasy, které upozorňují na riziko zneužívání ze strany firem a volají po důkladné kontrole a jasných podmínkách. Debaty o tom, jakou roli bude kurzarbeit hrát v budoucnu, určitě ještě nekončí.

Publikováno: 17. 06. 2025

Kategorie: finance